HİDROLİK SİSTEMLER NASIL ÇALIŞIR?

Hidrolik pres sistemlerin çalışma prensibi; az kuvvetle yüksek tork elde etme üzerine kuruludur. Bir sistemde tanka bağlanmış pompa yağı basar, yönlendiriciler pistona ulaştırır ve istenen güç elde edilmiş olur. Daha iyi anlaşılması için aşağıdaki hidrolik asansör sistemine bakalım

1. Silindir; Pistonu saran, sızdırmazlık özelliği yüksek, içini dolduran hidrolik sıvıyla (sarı renk) pistonu haraket ettiren içi boş ve dairesel hidrolik aktarım organı.
2. Piston: Silindirin içinde yer alan, hidrolik sıvı silindirin içini doldurdukca asansörü yukarı kaldıran aktarım organı.
3. Akışkan haznesi, diğer bir deyişle tank. Hidrolik sıvının bulunduğu yer.
4. Devir daim pompası; Hidrolik sıvıyı tanktan alıp silindirin içine basan pompadır. bir çok çeşiti vardır.
5. Valf: hayati görevi olan bir şey valf. Yukarıda görülen asansör sisteminde yağı tanka havale ediyor. Elbette istenilen barın üstüne çıkılmak istendiği zaman.
6. Hidrolik sıvısı genellikle yağdır.

Yukarıdaki sistem elemanlarının nasıl birbiriyle koordineli çalıştığını resme bakıp analiz edelim. Bir adam asansöre bindi ve "yukarı" tuşuna bastı, hemen 4 numaralı devir daim pompası çalıştı ve sarı renkli (6) hidrolik sıvıyı silindirin (1) içine basmaya başladı, akabinde piston (2) haraket etti ve asansör yukarı doğru çıkmaya başladı. Bu anlattığım şey çok kısa zaman içinde olan bir şey

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !